Recenzja gry – Graj w spostrzegawczość z kameleonem Leonem :)

IMG_6013

Lubimy gry trudne i wymagające, ale czasem sięgamy też po te edukacyjne i przeznaczone dla dzieci. Dzieje się to głównie za sprawą tego, że z młodszymi dziećmi mamy częsty kontakt i lubimy je wprowadzać do pięknego świata planszówek. Tym razem mieliśmy okazję zagrać w Graj w spostrzegawczość z kameleonem Leonem.

Gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat, może do niej zasiąść od 2 do 8 graczy, a rozgrywka trwa około 20 minut.

IMG_6014

Pudełko prezentuje się świetnie i już po pierwszym spojrzeniu dzieciaki mają ochotę zagrać! Jest ono mocne i nie ma szans, żeby zagiął się róg, czy żeby spotkało je jakieś inne bolesne doświadczenie. Można je nosić jak torebkę, ponieważ zawiera do tego specjalnie przeznaczony sznurek – i jest to bardzo fajny bajer. W środku znajdziemy książeczkę dla rodziców/nauczycieli ze wskazówkami jak wspierać rozwój spostrzegawczości u dzieci oraz 48 kart do gry:

– 8 jednostronnych kart z jednym dużym kameleonem – każdy różni się od siebie kolorem i wzorem.

– 40 dwustronnych kart z ośmioma małymi kameleonami – zawsze jeden jest powtórzony i jednego brakuje

IMG_6015

Aby rozpocząć zabawę musimy wyłożyć na stole wszystkie 8 kart z dużymi kameleonami tak, żeby były widoczne dla każdego z graczy. Następnie będziemy wykładać po kolei karty z małymi kameleonami i zgadywać wedle ustalonych reguł, bo wariantów jest kilka do wyboru.

  1. Który kameleon zniknął?
  2. Który kameleon się powtarza?

Są to główne zasady, ale do gry możemy również użyć monety: przy wypadnięciu reszki stosujemy zasadę 1, a przy wypadnięciu orła zasadę 2. Grę można urozmaicać na wiele sposobów, a ogranicza nas tylko wyobraźnia.

IMG_6016

Muszę stwierdzić, że dzieciaki świetnie się bawią, grając w tę grę, choć w przypadku naszych (nie żebyśmy mieli swoje!) maluchów gra po kilku partiach się znudziła, bo była za łatwa. Według mnie gra powinna być przeznaczona dla dzieci ze słabą spostrzegawczością po to, żeby ją poprawić, albo dla mniejszych dzieci, bo 9 latki radzą sobie z nią całkiem dobrze.

IMG_6020

Podczas gdy dzieci grają, rodzice/nauczyciele mogą przeczytać krótką książeczkę, napisaną przez psycholożkę Agnieszkę Bielę, która opisuje czym jest spostrzegawczość oraz jak można ją rozwinąć. Książeczka jest napisana w sposób łatwy do zrozumienia, przejrzysty, dzięki czemu czyta się ją szybko i łatwo jest przyswoić zawarte w niej informacje, które są naprawdę ciekawe.

IMG_6018

Gra jest sympatyczna i ładnie wykonana, a kolorowe kameleony wręcz zachwycają! Rzeczywiście rozwija ona spostrzegawczość, bo po kilku przegranych partiach w końcu udało mi się spojrzeć na to wszystko innym okiem i nareszcie wygrałam :) Dodam, że według mnie rozwija ona nie tylko spostrzegawczość, ale i refleks, a poza tym – jest świetną formą zabawy z dziećmi.

IMG_6019

Polecam grę szczególnie dzieciom w wieku około 6 lat, rodzicom których dzieci mają problem ze spostrzegawczością, ale także wszystkim przedszkolom, zerówkom i podstawówkom!

My swoich dzieci jeszcze nie mamy, ale grę chętnie przekażemy dalej, żeby służyła młodym umysłom – od dawna wspieramy planszówkowo szkołę w Płocicznie-Tartak i tym razem gra powędruje znowu do nich :)

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Edgard, seria Kapitan Nauka.

#Gała

2 Responses

  1. 25 sierpnia 2016

    […] Plansznoobki przedstawia recenzję gry o nieco przydługim tytule: Graj w spostrzegawczość z kameleonem Leonem. […]

  2. 26 września 2016

    […] Plansznoobki Grają w spostrzegawczość z kameleonem Leonem. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *