Kraby :)! Recenzja prostej i wciągającej gry familijnej.

kraby700350

W Nowym Roku przyszło mi zagrać w Kraby. Musieliśmy czekać aż inni gracze dokończą swoją rozgrywkę, tak więc w 3 osoby zabraliśmy się za grę Adama Kałuży. Rozgrywka trwa około 30 minut a brać udział mogą 2-4 osoby.

Pudełko jest standardowej szerokości, ma pozytywną i kolorową okładkę – oczywiście z zadziornym krabem w roli głównej. :)

Plansza składa się z kwadracików o wymiarze 11×11 pól (bądź mniej w przypadku gry na mniej osób) a na samym jej środku znajduje się pojedyncze pole wyspy. Dookoła planszy mamy tor punktacji.

C

Każdy z graczy jest poławiaczem krabów i ma do dyspozycji statek posiadający trzy ładownie. Gatunków krabów w obrębie wyspy jest natomiast pięć, trzeba będzie więc wybrać te, które dadzą największe zyski. Jak to zwykle bywa, im większa grupa krabów w jednym miejscu, tym lepiej dla danego poławiacza.

dav

Na start każdy z graczy otrzymuje statek-parawan, który zasłania posiadane przez nas żetony krabów. Do wspólnego woreczka wsypujemy kraby we wszystkich kolorach (ilość i liczba kolorów krabów zależy od liczby graczy) a obok kładziemy stos figurek krabów, które będą miały za zadanie zaznaczać, który gracz zajmuje się odławianiem których krabów. Z woreczka pełnego krabów w pięciu kolorach losujemy 6 losowych kwadracików krabów i chowamy za parawanem. Za każdym razem gdy wykładamy kraba na planszę, dobieramy znowu z woreczka do sześciu.

­

­

Jak się wykłada kraby na planszę? Zwyczajnie je się… wsuwa! Idąc od brzegu planszy należy wrzucić swojego kraba, aby zatrzymał się na czymś – najpierw musi to być wyspa, później może być także inny krab. Kraba zawsze się przesuwa w linii prostej od brzegu planszy, nie wolno nim skręcać.

Nasze dostępne w turze ruchy to:

  1. Wrzucenie kraba na planszę (i dobranie z woreczka kolejnej płytki, aby mieć sześć schowanych za naszym statkiem)
  2. Opcjonalnie możemy położyć figurkę kraba na jednej z trzech ładowni – dostępne są takie o mnożniku 1x, 2x i 3x. Jeżeli któryś z przeciwników postanowił już punktować kraby o danym kolorze na konkretnym mnożniku, my musimy wybrać inny.

Gra punktuje duże grupy krabów w jednym miejscu, co jest zgodne z czasem poświęconym przez rybaków na wyciąganie ich. :)

Skupisko krabów punktuje odpowiednio: 1 krab daje -1 pkt, 2 kraby 0 pktów, 3 kraby 1 pkt, 4 kraby 3 pkty a 5 krabów lub więcej krabów daje 5 pktów.

+

Zadaniem graczy jest skupianie krabów w kolorze, który wybrali bądź aby „psuli” innym skupiska, powodując, że będą małe (otaczanie ich) i nie będą punktować. Dzięki temu gra daje duże pole do kooperacji z innymi graczami, ponieważ zawsze będziemy ze sobą współpracować, ale na różnych płaszczyznach. Jest to połączenie gry familijno/logicznej, świetnej zarówno dla młodszych graczy (wymagania trochę liczenia), jak i całych rodzin (negatywna interakcja). Może się zdarzyć sytuacja, że dany kolor krabów będzie dawał ujemne punkty, dlatego stale trzeba obserwować rozgrywkę. Gra się nie dłuży, dostarcza sporo śmiechu. Chętnie się sięga po kolejną partię. :) Polecam jako niezobowiązujący filler.

Przy naszej pierwszej partii nie myśląc zbyt wiele ja i Gała od razu obstawiliśmy swoje typy krabów, co nie było zbyt mądrym posunięciem. I mimo, że graliśmy w kooperacji, to nasz kolega Łukasz nieźle nas pojechał – on z kolei poczekał do końca gry z obstawieniem typów no i wiedział już, co brać a co nie. Także niekoniecznie zawsze kooperacja się opłaca, czasem warto psuć szyki innym, żeby samemu później wybić się na szczyt.

µ

Gra dostarcza fajnych emocji – pozytywne, pomieszane z adrenaliną (serio!) dają wiele frajdy. Fajna opcja dla rodziców, którzy chcą wprowadzić dzieci w gry planszowe, ale myślą też o wybraniu gry, która pozwoli wyszkolić w sobie sposób logicznego myślenia. Ten tytuł sprawdzi się w tym idealnie.

Grafika i wykonanie ucieszą najmłodszych graczy, a miła i luźna zabawa tych starszych. Kraby mają to do siebie, że mogą nas nieźle uszczypnąć w nos, jak się za bardzo połasimy na punkty :) Polecamy!

#Emil

2 Responses

  1. 5 stycznia 2016

    […] Plansznooboki przyjrzały się grze Kraby. […]

  2. 7 stycznia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *