Nauka i gry planszowe – jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

111

Sesję mam już praktycznie za sobą, ale to właśnie podczas nauki do niej w mej głowie zrodził się pewien pomysł. Pomysł napisania, co myślę o nauce poprzez gry planszowe.

Nigdy nie miałam problemu z przyswojeniem sobie zasad matematycznych, ale już w liceum byłam strasznym leniem i najzwyczajniej w świecie wolałam oglądać seriale lub chodzić na imprezy, zamiast się uczyć. Jeśli chodzi o przedmioty, w których należało wkuć daty, pojęcia czy zrozumieć to co niezrozumiałe – tu pojawiał się już problem, a nauka do nich była prawdziwym horrorem. W końcu kończyło się na tym, że połowę klasówki umiałam napisać sama, ale żeby zaliczyć na przyzwoitą ocenę trzeba było coś podejrzeć na pracy koleżanki. Nie jestem z tego dumna, ale wiem też, że nie jestem sama. Dopiero teraz zrozumiałam, że nauka wcale nie musi być nudna! Gdybym jeszcze wtedy wiedziała, że jest coś takiego jak gry planszowe, na pewno miałabym lepsze oceny a poziom szczęścia byłby wyższy!

IMG_9535

Tak wygląda moja mina podczas każdego sprawdzania przeciwnika w Tabu "Co on gada?! - a dałoby się prościej :P"

Kiedy uczyłam się do sesji w tym semestrze – zrozumiałam. To dzięki częstemu wytężaniu szarych komórek przy graniu w planszówki o wiele łatwiej jest mi zasiąść dziś do nauki, skupić się i przyswoić sobie niezbędne wiadomości. Wcale nie trudno wchodzą mi do głowy najważniejsze rzeczy, a nauka idzie szybciej i sprawniej. Potwierdzone info 😀
Co zrobić, żeby ciężkie rzeczy przyswoić sobie łatwiej i przyjemniej?

Przede wszystkim – chcieć. A jest o wiele łatwiej chcieć, kiedy naukę połączymy z naszym hobby. Jeśli masz problem z uczeniem się – zrób sobie grę planszową! Oto moje propozycje:

1. Problem z przyswojeniem dat różnych wydarzeń: Znasz grę Timeline? (jeśli nie – odsyłam Cię tutaj: http://plansznoobki.pl/recenzja-timeline/) Opiera się ona na chronologicznym układaniu dat. Wyjmij kartkę, długopis i nożyczki: stwórz własne karty z wydarzeniami, które musisz umieć i zagraj w nie ze znajomymi z klasy. O wiele łatwiej pójdzie Ci nauka! Szybciej i na pewno milej nauczysz się tego, z czym masz problem.

2. Problem z przyswojeniem angielskich słówek: Myślę, że w tym przypadku może pomóc Ci własna wersja Times Up’a i kolega lub koleżanka, którzy te słówka już umieją. Zrób sobie karty z napisami słówek których nie umiesz i poproś niezastąpionego pomocnika, żeby na czas tłumaczył Ci słowa, które musisz zgadnąć. Jeśli zagracie drużynowo na pewno będziecie bawić się jeszcze lepiej, a klasówkę napiszecie na szóstkę :)

Jeśli masz problem z innym przedmiotem pokombinuj i wymyśl, jak poprzez grę możesz sobie pomóc w nauce do niego :) Zawsze będzie Ci prościej!

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę bezinteresownie, oto gry, które Ci w tym pomogą:

1. Story Cubes – dzięki tej grze staniesz się mistrzem opowieści, a opowiadanie bajek dzieciom czy młodszemu rodzeństwu już nie będzie takie trudne i nudne.

12647715_1249013618448688_247227547_n

2. Hocki Klocki – ta gra jak żadna inna rozbudzi w Tobie instynkt architektoniczny i na pewno pomoże rozwinąć Twoją wyobraźnię przestrzenną.

222

3. Cardline: Zwierzęta – jeśli lubisz zwierzęta i chciałbyś wiedzieć ile lat potrafią żyć, jaki jest ich średni wzrost czy waga, to sięgnij po tą grę.

cardlinezwierzeta700350

4. Dixit – ta planszówka rozwinie Twoje myślenie abstrakcyjne, BARDZO.

dixit700350

5. Beowulf – ta gra wpłynie na Twoje matematyczne rozumowanie (oczywiście jeśli nie spożywacie przy niej napojów takich jak my :P)

IMG_9513

6. Szeryf z Nottingham – rozwinie Twoje umiejętności negocjacyjne (przydaje się przy proszeniu o podciągnięcie punkcika! Kilka dni po rozgrywce w tą grę Pani profesor zamiast jednego, dodała mi 10 punktów – można? Można! :D)



7. Koty – Świetna alternatywa dla tradycyjnego memory, dobra zarówno dla dziewczyn, jak i wszystkich wielbicieli kotów! Na jednej karcie mamy więcej elementów, które trzeba spamiętać, dzięki czemu gra nie jest zero-jedynkowa i trzeba się nieźle nagłówkować i zapamiętać, aby wygrać.

koty

8. The Resistance – Świetna gra na więcej osób, w której należy odkryć, który z graczy jest Agentem. Przedstaw swoje umiejętności blefu, perswazji i dedukcji i spróbuj jeszcze przekonać innych, żeby poszli Twoim tokiem rozumowania. Bardzo fajnie uczy spostrzegawczości, przewidywania i perswazji.

theresistance700350

9. Eurogry! Te łatwiejsze i te trudniejsze, uczą planować kilka ruchów do przodu. Jest to podstawa przy grze np. w szachy, gdzie do ustalonej przez siebie strategii (szersze pojęcie) dostosowujemy taktykę, w zależności od ruchów przeciwników.

caverna700350elizjum700350gra-7-cudow-swiata-rebel

 

Jeśli jesteś studentem i Twoją zmorą jest lub będzie pisanie pracy dyplomowej – zawsze możesz pisać o grach planszowych! Wszystko się da, a na pewno da się podciągnąć temat pod taki, który będzie pasował Tobie. Bo pisanie o planszówkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym! Ja akurat trafiłam na super promotora, który jest zafascynowany grami logicznymi i sam zachęcił mnie do wybrania (a raczej już później zmienienia, bo na początku luźno wybrałam temat o giełdzie, bleh) tematu związanego z moim hobby.

Przykładowe tematy prac:

1. Informatyka/Matematyka (w moim przypadku Informatyka i ekonometria, a pracę na ten temat piszę ja): „Teoria grafów w grach planszowych.”
2. Historia (pracę napisał Michał Sieńko): „Funkcjonowanie gier planszowych na tle współczesnych środków masowego przekazu. Projekt gry edukacyjnej Zygmunt August
3. Automatyka i robotyka (pracę napisał Daniel Ważydrąg): „Rejestracja przebiegu gier planszowych na podstawie obrazu”
4. Informatyka (pracę napisał Tomasz Goluch): „Metody komputerowego rozwiązywania gier logicznych”

5. Historia (pracę napisała Aleksandra Madej): „Gry planszowe w zbiorach warszawskich (XVII-XX w.)”

W jednym z artykułów na Games Fanatic pojawił się taki, który opowiada o nowym kierunku studiów w Bydgoszczy, związanym z grami planszowymi: „W 2013 roku w Bydgoszczy na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego powstał kierunek studiów Humanistyka 2.0, który jako pierwszy w Polsce wykorzystywał na tak dużą skalę gry i grywalizację w procesie edukacji na tym poziomie nauki. Co więcej, w jego ramach otwarto specjalizację pt. Gamedec – badanie i projektowanie gier. Tam gry zostały wzięte na warsztat bardziej szczegółowo i powstało wyjątkowe miejsce, gdzie gry się studiuje.” Więcej możecie przeczytać tu: http://www.gamesfanatic.pl/2015/10/26/gamedec-czy-mozna-studiowac-gry-planszowe/

Nauka poprzez gry planszowe może mieć wiele twarzy. To tylko od was zależy, czy wykorzystacie swoje hobby także do tego, żeby pomóc sobie zdać z klasy do klasy czy uzyskać tytuł magistra. Powodzenia! :)

IMG_9860

/Gała

2 Responses

  1. edugracja.pl pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł.
    Od jakiegoś czasu pracujemy nad systemem klasyfikacji gier według umiejętności których rozwój jest wspierany podczas samej rozgrywki: http://wp.me/P5E12y-md
    Serdecznie zapraszamy!

  1. 5 lutego 2016

    […] Plansznoobki zastanawiają się jak połączyć naukę z grami planszowymi […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *