Who you gonna call? – czyli recenzja Strasznego Dworu.

Ostatnio mieliśmy okazję poznać grę Straszny Dwór autorstwa Annick Lobet od wydawnictwa Fox Games. Gra nie należy do tych  złożonych,  jest bardzo prosta i przeznaczona głównie dla dzieci. Co ciekawe,  kiedy szukałam przykładów gier opartych na grafach potrzebnych mi do pracy licencjackiej, wydawnictwo Fox Games podarowało nam Straszny Dwór  – przypadek idealny. :)

13632622_1324656854230105_961305539_o

Straszny Dwór to gra kooperacyjna, więc wszyscy razem walczymy o zwycięstwo. Grać może od 2 do 4 osób, a cała partia jest dość szybka, trwa około 15 minut. Plansza składa się z wież i posągów, które łączą drogi – ich liczba jest uzależniona od liczby graczy (plansza jest dwustronna). Przed rozpoczęciem gry na każdym posągu kładziemy po jednym duchu, a wszystkie pionki graczy kładziemy na środkowej wieży. Na czym polega rozgrywka?

W swojej turze wykonujemy następujące akcje:

  1. Rzut kością i umieszczenie ducha spoza planszy na odpowiednie miejsce. Kolory na kości odpowiadają kolorom wież i tam należy umieścić żeton ducha. Jedno oczko na kostce jest puste – jeżeli wypadnie, nic się nie dzieje.
  2. Poruszenie się pionkiem o jedno pole lub pozostanie na swoim miejscu. Jeśli stanęliśmy lub zostaliśmy na polu, na którym pojawił się duch – zdejmujemy go z planszy. Jeśli weszliśmy na pole posągu i znajdowała się tam już inna osoba, aktywujemy klucz i dokładamy jego żeton na to pole.

2 (2)

Są dwie możliwości wygranej:

– Na każdym posągu znajdzie się żeton klucza (są 4 takie żetony).

– Z planszy znikną wszystkie duchy.

W grze można też przegrać na dwa sposoby:

– Gracz stanie na polu, na którym znajduje się już 3 lub więcej duchów.

– Trzeba będzie dołożyć ducha, a nie będzie już żadnych w puli.

13647185_1324656680896789_1349298954_o

Gra jest dosyć losowa, ponieważ głównym elementem jest rzut kością. Na pewno jest też trochę za łatwa dla wytrawnych graczy, ale to w końcu gra dla dzieci, która w takiej grupie wiekowej sprawdzi się doskonale, ponieważ uczy decyzyjności. Trzeba zdecydować: którą drogą pójść, czy stawiać klucze, czy może zwalczać duchy? Tak więc w grze z dziećmi sprawdza się idealnie, nie jest wtedy za trudna, a dzieciaki mają dużo frajdy.

Po pierwszym spojrzeniu na pudełko możemy zachwycić się grafiką! Jest przepiękna, intensywna i  intrygująca. Nie musiałam namawiać znajomych do rozgrywki, ilustracje zrobiły to za mnie! Jeśli zaś chodzi o klimat, to jest on specyficzny, ale dla dzieci bardzo się podoba – muszą się one w końcu wcielić w rolę pogromców duchów! A kto z nas w dzieciństwie o tym nie marzył? :)

13639751_1324656574230133_768886114_o

Szybka rozgrywka gwarantuje niedosyt i po grę trzeba sięgnąć jeszcze i jeszcze jeden raz. Dzieciaki się zagrywają, bo w końcu trzeba pokazać starszym, jak wypędzić z dworu duchy!  Ważne jest, aby nie wystąpił tak zwany efekt lidera, czyli prowadzenie całej gry przez jedną osobę. Taką mądralę trzeba ustawić do pionu i pozwolić się bawić całej ekipie.

Skierowana do dzieci gra na pewno przypadnie im do gustu. Rodzice także będą zadowoleni, bo gry kooperacyjne często zacieśniają więzy rodzinne. Według mnie jest to obowiązkowa pozycja na przedszkolnych półkach, a sprawdzi się dobrze również w podstawówkach. Ja z grą na pewno zawitam w mojej ulubionej szkole w Płocicznie, do której sama kiedyś uczęszczałam. Czasami jeździmy z Emilem do dzieciaków i uczymy ich zasad, pokazujemy nowe gry i zachęcamy szkołę do inwestycji w rozwój dziecka poprzez zabawę. I to działa! A Straszny Dwór na pewno im się spodoba. :)

Who you gonna call? Ghostbusters!

Za udostępnienie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Fox Games!

@Gała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *